روستای هویه کردستان؛ روستایی پلکانی و زیبا در غرب ایران

به گزارش وبلاگ تور کانادا، برای شناخت فرهنگهای ناب و لذت بردن از تماشای طبیعتی بکر، قطعا روستاها گزینه های مناسبی هستند، چرا که بی واسطه میتوان مردمان سرزمینهای مختلف را شناخت. ایران از روستاهای زیبا و با ویژگی های متفاوت برخوردار بوده که یکی از این ویژگی ها، ظاهری با معماری پلکانی است. وقتی صحبت از روستای پلکانی شکل به میان می آید، در فکر ما صحنه روستای ماسوله تداعی می گردد. غافل از اینکه این سبک جالب از معماری را در روستاهای دیگر هم شاهد هستیم. یکی از این روستاهای خوش آب و هوا و کمتر شناخته شده، روستای هویه کردستان هست. با ما در این مقاله مجذوب کننده و خواندنی همراه باشید تا بدانید روستای هویه کجاست و با دیدنی های روستای هویه آشنا شوید.

روستای هویه کردستان؛ روستایی پلکانی و زیبا در غرب ایران

لیست مطالب

جلوه ظاهریکوه و کوهستانغار و چشمه سار و آبشارهاطعم ویژه توت فرنگیگشت و گذار و اقامت در روستاچگونه برویم؟مردمان روستای هویهکشاورزی در هویه

جلوه ظاهری

قطعا آنچه که در نظر اول چشم هر بیننده ای را در روستای هویه برای لحظاتی وادار به دیدن می نماید، همان ظاهر پله ای و فشرده قرار دریافت خانه ها در دامنه کوه است.

کوه و کوهستان

براساس مقاله روستای هویه کجاست باید بدانید که زرده خانی، شاه نشین، سه بید، شیانه، ره جال گا، چووان، پیچه و پیچ، به نن و تونوماران در اطراف منطقه کوهستانی روستای هویه کردستان، زیبایی خاصی را به آن بخشیده اند.

غار و چشمه سار و آبشارها

ساکنان قدیمی روستای هویه کردستان مدعی اند که در غار کوچک وله مچه، راهرویی هست که از زیر روستا می گذرد؛ ادعایی که هنوز سندی دال بر صحت آن موجود نیست. هانوشیخه و هانوهواسی را میتوان مهمترین چشمه های این ناحیه دانست که از اهمیت ویژه ای برخوردارند. این دو به همراه دیگر چشمه هایی که در نزدیکی روستای هویه استان کردستان قرار دارند، شریان های حیات بخش این منطقه هستند.

طعم ویژه توت فرنگی

اگر در فصل برداشت توت فرنگی که مهمترین محصول کشاورزی هویه است به میان دیدنی های روستای هویه سفر کنید، قطعا شما را یارای گذر از طعم لذیذ توت فرنگی هایش نیست؛ طعمی که حتی شما را وادار به تهیه این میوه خوشمزه برای عزیزانتان هم می نماید.

گشت و گذار و اقامت در روستا

کوههای اطراف روستای هویه استان کردستان برای علاقمندان به کوهنوردی و آشنایان به اصول آن مقصد مناسبی خواهند بود. اگر اهل دورهمی های محبت آمیز و خانوادگی هستید، وسایل مورد احتیاج را بردارید و در کنار هم از طبیعت بکر و زیبای اطراف هویه لذت ببرید. برای گشت و گذار در منطقه ای تا این حد زیبا بوده، قطعا دوربین عکاسی یکی از ضروریات سفر خواهد بود. برای اقامت در روستای هویه کردستان می توانید از هتل ها، مهمانسراها یا خانه های محلی شهرهای اطراف بهره ببرید، چرا که این روستا فاقد امکانات اقامتی هست. اگر هم بخواهید لذت از طیبیعت را کامل کنید، می توانید در طبیعت زیبای آنجا کمپ یا چادری علم نموده و سفر به دیدنی های روستای هویه را با تجربه ای متفاوت همراه کنید.

چگونه برویم؟

براساس مقاله روستای هویه کجاست باید بدانید که این روستا در 70 کیلومتری سنندج واقع بوده و پس از حدود 75 کیلومتر از جاده سنندج-مریوان، تابلوهای راهنمای این روستا نمایان هستند. لازم به ذکر است که این روستا فاقد جاده آسفالتی بوده و برای رسیدن به هویه باید جهت جاده خاکی را طی کنید.

مردمان روستای هویه

290 خانواده و جمعیتی بالغ بر 1149 نفر در روستای هویه در کردستان ساکن هستند و غالبا به شغل کشاورزی و دامداری مشغولند. مردان این روستا کواپانتول و زنان گنجی به تن داشته که از لباسهای کردی و محلی این منطقه هستند. زبان روستانشینان هویه، اورامی بوده و مردمان روستا در مراسم شاد خویش مثل عروسی، پایکوبی کردی یا هه لپرکی دارند. آنان از اول نوروز تا سرانجام روز سیزدهم فروردین، مراسمی به نام عروسی بی کس داشته که یکی از مراسم زیبای روستاست. بعلاوه، آتش افروزی جوانان این منطقه در عید نوروز بر فراز کوه میان روستا که برای به جای آوردن شکر نعمتهای خدا و خوش آمدگویی به سال نو بوده، از مراسم خاص و هرساله بشمار می آید.

کشاورزی در هویه

بخاطر آب و هوای عالی هویه برای کشاورزی، محصولات بسیاری برای کشت در خاک حاصلخیز این منطقه مناسب هستند. اما از آنجایی که دارای کوههای بلند است و در ارتفاعات با کمبود آب روبرو هستیم، بیشتر کار کشاورزی آن در دامنه ها انجام می گردد و مهمترین محصول کشاورزی، توت فرنگی با طعمی ویژه و فوق العاده است. محصولات زراعی دیمی هم در ارتفاعات هویه کشت می شوند مانند: گندم، جو و ذرت. این روستا محصولات کشاورزی دیگری چون گردو، آلبالو، گیلاس، زردآلو، هلو، انگور، سیب، بادام، به، انجیر و گلابی را هم دارد.

منبع: همگردی

به "روستای هویه کردستان؛ روستایی پلکانی و زیبا در غرب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای هویه کردستان؛ روستایی پلکانی و زیبا در غرب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید